Chlazení LED

­
­
LED je třeba za provozu chladit

Přestože LED diody jako světelný zdroj vynikají vysokou účinností, nemalá část dodané energie se při svícení mění na teplo, které je třeba chladícím systémem převést do okolního prostředí – okolního vzduchu. Přehřátí vede ke snížení životnosti LED, případně k jejich rychlé funkční degradaci.

Typová svítidla mají problematiku chlazení vyřešenu již v rámci své konstrukce. V žádném případě je ale za provozu nezakrývejte tepelně izolačním materiálem nebo neumisťujte do prostředí s teplotou vyšší, než uvádí technická dokumentace.

Pro liniová svítidla na bázi našich LED hliníkových profilů a LED osvětlovacích pásků (mimo pásky LG, které mají teplotní odolnost vyšší) obecně platí, že teplota profilu by za provozu v daných podmínkách pro životnost 50.000hodin neměla překročit 50°C.

U jednotlivých druhů profilů uvádíme maximální příkon pásku, který můžete do profilu vlepit. Údaje samozřejmě platí pro běžné použití, teplotu okolí 25°C a chlazení volně obtékajícím vzduchem. Pro prostředí s vyšší okolní teplotou nebo bez zajištěné cirkulace vzduchu je třeba maximální příkon v konkrétních podmínkách otestovat za nejhorších podmínek provozu. Pro horká prostředí, jako jsou například sauny, parní lázně nebo jiné horké provozy, je přímá aplikace LED nevhodná a osvětlení je třeba řešit jiným způsobem.


­

Ověřte si maximální příkon LED pásku pro váš profil v souhrnném katalogu.


Nevíte, jak vyřešit chlazení vašeho LED svítidla?
Rádi vám poradíme.

Kontaktujte naše obchodníky nebo techniky